ostra@partiazieloni.com

Projekty

Seize Your Power: Politics Across Borders 

19 listopada 2023 roku odbył się w warszawskim Centrum Aktywizmu Klimatycznego panel Seize Your Power: Politics Across Borders zorganizowany przez nas we współpracy z Fundacją Strefa Zieleni. W panelu udział wzięła europosłanka Gwendoline Delbos-Corfield, posłanka Małgorzata Tracz oraz działacz polityczny Emil Schenkyr z Grüne Jugend/FYEG. Spotkanie moderowała Współprzewodnicząca Ostrej Zieleni Lena Anna Kuklińska. Rozmawialiśmy o zależnościach pomiędzy polityką lokalną, krajową i europejską oraz o tym, jak młode osoby mogą angażować się w wybory europarlamentarne w 2024 roku.

Po dyskusji z gościniami i gościem odbyła się akcja uliczna Zielona Europa — Teraz. Wspólnie wykrzyczeliśmy o tym, że chcemy Europy zielonej. O Polskę i Europę ekologiczną, demokratyczną i solidarną działamy przecież dzień w dzień.

European Green Academy

W dniach 17-18 listopada 2023, uczestniczyliśmy w European Green Academy współorganizowanej przez nas i Green European Foundation, Fundację Strefa Zieleni oraz Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie.

Celem EGA jest umożliwienie spotkania osobom eksperckim, aktywistycznym i politycznym z całej Europy, by podjąć dialog w najważniejszych kwestiach ekologiczno-społecznych.

Tegoroczna edycja skupiała się na trzech obszarach tematycznych — sprawiedliwa transformacja (w kontekście wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu), pokój i bezpieczeństwo oraz odporność systemu i trwałość instytucji demokratycznych.

Podczas dwóch dni pełnych paneli dyskusyjnych oraz warsztatów poszerzaliśmy swoją wiedzę i zdobywaliśmy nowe umiejętności, przydatne w działaniach politycznych i społecznych. Takie wydarzenia to dla nas także możliwość poznania działaczy i działaczek z innych krajowych organizacji młodzieżowych oraz integracji z Młodymi Zielonymi z całej Europy.

Mieliśmy swoją reprezentację wśród panelistów i panelistek EGA. Lena Anna Kuklińska przemawiała podczas Insider Insights from the Polish Elections: How Women and Youth Powered a Progressive Win in Poland, a Eden Czeban w panelu Youth Visions on a Just Transition of European Labour Markets.

Nasze osoby członkowskie także udzielały się w zespole wolontariackim EGA, dbając o sprawny przebieg wydarzenia. To były bardzo intensywne 2 dni.

Niech Trawa Rośnie

Akcja zainicjowana przez bydgoskich Młodych Zielonych. Promujemy łąki kwietne i ograniczanie koszenia. Zachęcamy do przesyłania do spółdzielni i wspólnot petycji o zaprzestaniu koszenia traw, dzieląc się przygotowanym wzorem pisma. Edukujemy o tym, że niekoszenie trawników zwiększa bioróżnorodność, pomaga pszczołom i innym zapylaczom, zapobiega erozji ziemi, poprawia retencję w miastach oraz obniża temperaturę powietrza.

Grupa programowa

Od listopada 2022 do marca 2023 nasze osoby członkowskie miały okazję dołączyć do 4 zespołów, które pracowały nad naszym programem – to dlatego jest on tak szczegółowy. Każda grupa wypracowała swój schemat działania. Program został przedstawiony na kongresie w maju 2023 r.

Wizyta studyjna w Berlinie

W 2022 odbyła wizyta studyjna polskich Młodych Zielonych w Berlinie, umożliwiająca wymianę doświadczeń w polityce samorządowej i aktywizmie lokalnym. Podczas wyjazdu do Niemiec osoby członkowskie Ostrej Zieleni odwiedziły berliński parlament stanowy, by porozmawiać z Louisem Krüger i Klarą Schedlich, młodymi zielonymi deputowanymi, a także z radnymi berlińskiej dzielnicy Reinickendorf, Güneș Keskin i Boguszem Schmidtem. Opowiedzieli oni o swojej drodze
do wyborczego sukcesu. Kolejną częścią wizyty było zwiedzania dzielnicy Friedrichshain-Kreuzberg
i dyskusja o polityce społecznej.

Zdobyta podczas projektu wiedza zaowocowała opublikowaniem Poradnika Młodego Samorządowca. Projekt wspierany był przez Europejską Fundację Młodzieżową Rady Europy
w ramach programu grantowego Cooperation and Development Network Eastern Europe.

Młodzi o lex Czarnek

Młodzi Zieloni w styczniu 2022 roku współorganizowali wspólnie z innymi młodzieżówkami Koalicji Obywatelskiej wysłuchanie w Sejmie, przedstawiając publicznie argumenty przeciwko proponowanym przez Przemysława Czarnka zmianom w szkolnictwie ograniczającym edukację domową oraz możliwość współpracy szkół z organizacjami pozarządowymi. Podczas wydarzenia gos zabrali reprezentanci i reprezentantki różnych środowisk młodzieżowych. Pojawiliśmy się także na wysłuchaniu sejmowym w październiku 2022 roku w sprawie lex Czarnek 2.0. Głośno protestowaliśmy w sprawie proponowanych zmian w prawie oświatowym, mogących zaszkodzić polskiemu szkolnictwu.

Zbiórka dla lokalnego schroniska

W 2021 pomorska grupa Ostrej Zieleni zorgnanizowała zbiórkę żywności i rzeczy dla schroniska dla bezdomnych zwierząt w Tczewie OTOZ Animals Schronisko w Tczewie. Grupa zebrała karmy suche i mokre, smycze, koce, miski, transportery i inne przedmioty.

Zero Marnowania

Kampania społeczna Piotra Malicha z bydgoskiego koła Ostrej Zieleni o problemie marnowania żywności w Polsce. W ramach akcji został złożony w Sejmie projekt ustawy, który umożliwiłby szersze przekazywanie żywności organizacjom pozarządowym bez odprowadzania podatku VAT oraz zorganizowana konferencja prasowa. W Polsce możliwe jest #ZeroMarnowania.

Młody Zielony Samorząd

Projekt promujący ideę samorządności wśród młodych i przygotowujący zieloną młodzież do startu w wyborach samorządowych. Projekt miał dotychczas dwie edycje. W 2020 dzięki wsparciu European Green Party zorganizowaliśmy 4 debaty i 4 warsztaty, czyli
– „Zielony Samorząd w Polsce” z polskimi zielonymi radnymi,
–  „Młodzieżowe Rady i Sejmiki” z udziałem naszych radnych oraz posła z zespołu ds. wspierania młodzieżowych rad miast;
– „Młody Zielony Samorząd” z udziałem młodych zielonych samorządowców z całej Europy;
– „Unitaryzm a federalizm”, czyli dyskusja o tym, jaki ustrój jest najlepszy dla samorządności;
– warsztat „Definiując Zielony Samorząd”;
– „Jak rozwiązujemy problemy w samorządzie?” o tym, jak różnią się wizje nasze i naszych samorządowców na przykładzie studiów przypadków;
– „Co chcemy zmienić?”, warsztat, na którym zdefiniowaliśmy bolączki naszych miast i wsi;
– „Jak chcemy to zmienić?”, podczas którego stworzyliśmy wspólną wizję przyszłości.

Hackathon o polskiej edukacji

W 2019 zorganizowaliśmy w Katowicach hackathon, który koncentrował się na rozwiązywaniu problemów polskiej edukacji, pojawiających się po deformie edukacyjnej. Projekty skupiały się przede wszystkim na dwóch wyzwaniach: braku propozycji naprawy polskiego systemu szkolnego
i braku edukacji pozasystemowej dostępnej dla wszystkich. 18-osobowa grupa wzięła udział
w krótkich warsztatach, a potem przez 36 godzin pracowała w zespołach nad własnymi projektami. 

Hackathon na temat praw społecznych takich jak edukacja? We współczesnym świecie często postrzegamy technologię jako czynnik zakłócający, który ogranicza nasze możliwości korzystania
z praw społecznych. Ale co, jeśli moglibyśmy wykorzystać moc technologii, aby zbliżyć ludzi do siebie? Podczas hackathonu powstało kilka ciekawych projektów, które pokazały, że można przekształcić chaos w postęp.

Marsz dla Klimatu i AlterCOP w Katowicach

W trakcie Szczytu Klimatycznego w Katowicach współorganizowaliśmy w terminie 6-8.11.2018 r. dwa wydarzenia towarzyszące. Pierwszym z nich był Marsz dla Klimatu – przygotowany wspólnie z Fundacją Strefa Zieleni, Instytutem na rzecz Ekorozwoju, Fundacją Piaskowy Smok, Fundacją Kuźnia Kampanierów, Instytutem Spraw Obywatelskich INSPRO oraz Stowarzyszeniem ekologicznym EKO-UNIA – wzywający uczestniczących w szczycie polityków do walki z globalnym ociepleniem. Marsz zgromadził 3 tysiące osób z całego świata, m.in. Gretę Thunberg, która wówczas pierwszy raz pojawiła się w Polsce. Był to pierwszy tak duży protest klimatyczny w Polsce. Podczas szczytu zorganizowaliśmy także wraz z Federation of Young European Greens i European Green Party seminarium AlterCop, edukujący młode osoby z całej Europy na temat polityki i negocjacji klimatycznych.

Seminarium Social Commons w Warszawie

W marcu 2018 organizowaliśmy seminarium Młodych Europejskich Zielonych na temat dóbr wspólnych. 35 osób z całej Europy w ciągu 5 dni zapoznało się z definicją i wpływem na życie dóbr wspólnych takich jak system zabezpieczenia społecznego, edukacja czy przestrzeń publiczna. Odwiedziliśmy także centrum społeczno-kulturalne ADA Puławska i zorganizowaliśmy akcję uliczną „Warszawa dla Pieszych”.

Płomień Nadziei

Akcja, którą Młodzi Zieloni z Mazowsza zapoczątkowali w 2015 roku w Warszawie. Od tego czasu co roku z okazji Międzynarodowego Dnia przeciwko Homofobii, Transfobii i Bifobii w całej Polsce bierzemy tęczowe flagi, wychodzimy na ulicę i zapalamy świeczki w imię pamięci wszystkich, którzy zostali skrzywdzeni z powodu nienawiści. Płomień Nadziei będzie rozpalany, dopóki Polska nie stanie się krajem bezpiecznym dla wszystkich osób nieheteronormatywnych i niecispłciowych. Młodzi Zieloni stoją murem za osobami LGBTQIA+. Działamy dla Polski tolerancyjnej i otwartej na różnorodność. Zielony to jeden z kolorów tęczy!